Wpisy w kategorii: Publikacje / Publications

„Dzieje złotnictwa w Polsce”

3.Aurifex auri (złotnik pracujący w złocie) i aurifex argenti (złotnik pracujących w srebrze), tymi słowami rozpoczyna  prof. Jan Samek wędrówkę przez dziesięć wieków działalności warsztatów złotniczych w Polsce. Spoglądając wstecz na złotnictwa w Polsce, uświadamia nam, jak niezwykłe bogactwo kryje się w nim, a jednocześnie jak jest ono niedoceniane przez badaczy. Wyroby złotnicze w opracowaniach naukowych sztuki polskiej są traktowane krótko i powierzchownie, co wynika zazwyczaj z nieznajomości materiału przez historyków sztuki. (więcej…)


„Przemyśl 50 lat temu i dziś”

PrzemyslAlbum fotograficzny powstał z myślą, aby pokazać zmianę oblicza miasta na przestrzeni 50 lat, poprzez zestawienie fotografii archiwalnych ze zdjęciami współczesnymi tych samych obiektów w podobnym ujęciu. Poprzez strony książki wraz z prof. Janem S. Samkiem odbywamy spacer ulicami niezwykłego miasta, gdzie od wieków spotykały się Wschód z Zachodem przenikając się nawzajem, co zaowocowało niezwykłym bogactwem architektury. (więcej…)


„Dzieje sztuki polskiej dla pedagogów”

„Dzieje sztuki polskiej dla pedagogów”Pisząc tę książkę zamierzeniem autora było nie tylko opracowanie publikacji będącej podręcznikiem, ale też sięgnięcie do korzeni kultury chrześcijańskiej,   edukacja odbiorcy przez sztukę, uwrażliwienie na piękno. We wstępie czytamy: -„Celem publikacji jest danie podstaw dla właściwego rozumienia sztuki i przekazania jej wielorakich wartości. Myślimy tu nie tylko o wartości artystycznej, ale i historycznej, a przede wszystkim o pozycji zabytków sztuki w polskiej kulturze”. Kompendium sztuki polskiej w opracowaniu prof. Jana S. Samka adresowane jest do całego społeczeństwa. (więcej…)


„Polskie rzemiosło artystyczne. Średniowiecze”

Polskie rzemiosło artystyczne. Średniowiecze Media aetas – Średniowiecze, niezwykły czas dla rozwoju niezwykłej w wyrazie sztuki. Wspaniałe budowle w stylu romański, gotyckim;  o nich pamiętamy, ale przecież w tym okresie powstają też obiekty rzemiosła artystycznego i tym zabytkom poświęcona jest ta książka. We wstępie czytamy:  ” Wydawać by się mogło, że o polskim rzemiośle artystycznym okresu średniowiecza napisano już wszystko. Tak jednak nie jest. Stale prowadzone prace nad inwentaryzacja zabytków sztuki w Polsce wydobywają na światło dzienne nieznane dzieła rzemiosła, często o dużej wartości artystycznej; niekiedy są to nawet obiekty sygnowane. (więcej…)


Katalog Zabytków Sztuki KRAKÓW Kazimierz *Stradom, Judaica*

KatalogKatalog Zabytków Sztuki KRAKÓW Kazimierz * Stradom składa się z dwóch części : Kazimierz i Stradom. Kościoły i klasztory 1, Katalog Zabytków Sztuki w Polsce IV, Miasto Kraków, cz. IV,   Warszawa 1987 i Judaica: Bóżnice, budowle publiczne i cmentarze, Katalog Zabytków Sztuki w Polsce IV, Miasto Kraków, cz. VI,  Warszawa 1995. Redakcja naukowa prof. Jan Sławomir Samek i Izabella Rejduch–Samek. Poniżej cytuje fragment artykułu mojej Matki I. Rejduch – Samek opublikowanego w 1988r, w odniesieniu do trwających wtedy prac nad katalogiem judaica, który daje nam pogląd na ogrom wykonanych badań, trwających wiele lat, aby mogło ukazać się ta książka. (więcej…)


Jurajskim szlakiem „Orlich Gniazd”

1. okladka

Jeszcze na progu dorosłości, pełen radości, wiary w marzenia – niezwykłe wspomnienia  nastoletniego chłopca,  pierwsza publikacja mojego Ojca, prof. Jana S. Samka, wtedy ucznia klasy trzeciej, Państwowego Liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie, w miesięczniku „Orli Lot”, nr 8, październik 1949. Kraków

Obozy i wycieczki
Tak to było dawno. Ciemny ledwie nieco rozjaśniony wątłym blaskiem elektrycznej lampki pokój. To była jeszcze zima. Za oknami bielił się śnieg, a ulicami biegły tumany zadymki. Była zima.Przed nami na stole w jasnym krążku światła wiła się czarna linia jurajskiego szlaku. (więcej…)