Wpisy w kategorii: Twórcy / Créateurs

Charles Reymond- Gunthert „Zakładnik” – L’otage

3Jardins du Rivage, nadbrzeże jeziora Lemańskiego, w cieniu rozłożystego drzewa na głazie siedząca postać nagiego mężczyzny. Plecy pochylone, bo ręce skrępowane z tyłu, głowa odchylona w bok, jakby starał się zobaczy swoich prześladowców. W twarzy nie ma strachu ani bólu, tylko uważne spojrzenie i niewypowiedziane pragnienie. Odbicie światła ślizgające się po odlanych w brązie kształtach podkreśla, znakomicie oddaną przez artystę budowę muskularnego ciała, ekspresje wyczekującego  w bezruchu „Zakładnika”. Rzeźbę z brązu wykonał szwajcarski rzeźbiarza Charles Reymond – Gunthert w 1905, Vevey. Autor wielu pomników, rzeźb, medali, przedstawień alegorycznych i mitologicznych – dziś niestety często zapominany. (więcej…)


Twórcy – Początek drogi

Sztuka, od kiedy pamiętam zawsze była obecna w moim życiu. Poniżej kilka słów dotyczących doboru kryteriów wyboru  prezentowanych tu dzieł i  ich twórców. Na początku pragnę wyjaśnić, że nie jest to indeks tworzony według ogólnie przyjętych zasad, są tu obecni artyści współcześni z rożnych zakątków świata, jak i prezentowane są dzieła twórców z wieków minionych, twórcy profesjonalni i artyści nieprofesjonalni, ludzie tworzący z pasji, dla których akt tworzenia jest nie tylko źródłem radość, spełnienia, ale pomostem do dialogu z otaczającym światem. (więcej…)


Giuseppe Romagnoli „Dusze narodów”

oj7cu47rStolica Szwajcarii, Berno, Helvetiaplatz, na tle zabytkowej sylwetki zamku w którym mieści się Berneńskie Muzeum Historyczne, widoczna jest pozioma bryła pomnika harmonijnie wkomponowana w założenie urbanistyczne placu. Pomnik powstał dla upamiętnienia 50 rocznicy powstania najstarszej na świecie organizacji międzynarodowej International Telegraph Union – Międzynarodowy Związek Telegraficzny (ITU). W ramach międzynarodowego konkursu, został wybrany projekt włoskiego rzeźbiarz Giuseppe Romagnoli z Bolonii. Jednak z powodu pierwszej wojny światowej  odsłonięcie pomnika miało miejsce dopiero 16 grudnia 1922 r. (więcej…)


Irena Sedlecká „Freddie Mercury” Monument ou sanctuaire ?- Pomnik, czy sanktuarium?

2. Freddie Mercury, un chanteur phénoménal au talent naturel et à une énorme gamme vocale. Il obtint un succès spectaculaire dans le monde avec son groupe Queen. En 1991, il savait qu’il était malade et qu’il n’avait plus beaucoup de temps. Dans son dernier tube il chanta The Show must go on – le spectacle doit continuer. Le boulevard à Montreux, au bord du lac  Léman, on voit de loin un personnage un peu plus grand que nature, débout sur un socle de pierre qui attire l’œil des promeneurs. Freddie Mercury dans sa pose scénique la plus célèbre, il tient le micro dans sa main gauche, la main droite tirée vers le haut, voilà l’image que ses fans ont gardée en mémoire. (więcej…)


Antonio Chiattone„Elisabeth” – Sisi – „Elżbieta”

9Le 10 septembre 1889, l’impératrice séjourna à Genève. Ce jour-là, alors qu’elle s’apprêta à embarquer sur un bateau, elle fut approchée par un anarchiste italien qui lui enfonça une lime finement aiguisée dans la poitrine qui l’a toucha en plein cœur. Après le meurtre, il avoua avoir voulu tuer quelqu’un d’important, quelqu’un de riche. L’empereur François Joseph après le décès de son épouse bien aimée dit « Elle était une femme exceptionnelle, la fierté de mon trône et de ma vie ». Le 22 mai 1902, au cœur de Territet au bord du lac Léman on inaugura  Le Monument à la mémoire de l’impératrice Elisabeth d’Autriche du sculpteur suisse Antonio Chiattone. (więcej…)


Ewa Łazowska „Na pograniczu jawy i snu”

Ewa łazowskaZ wykształcenia kulturoznawca z zamiłowania tworzy obrazy z tkanin, pisze rymowane bajeczki, maluje ilustracje i opiekuje się kotami, a w szczególności tymi bezdomnymi. „Najlepiej czuję się w świecie z pogranicza jawy i snu” – napisała o swojej twórczości Ewa Łazowska, i właśnie to bajkowe spojrzenie na realny świat jest magią, która sprawia, że oglądają jej makatki, czytając „wierszydełka pleciugowate”, bo tak je nazywa, patrząc na obrazki na deskach malowane  radość w nas się budzi  i świat za oknem jakby troszkę bardziej kolorowy jest. (więcej…)


Patrick Commecy „Francuska fantazja”

7Francuski artysta Patrick Commecy i jego zespół przekształca nudne fasady domów we francuskich miasteczkach w pełne życia sceny. Malowane przez niego hiperrealistycznie fasady z drobiazgowo oddanymi detalami okien, balkonów, drzwi, ze światłocienia do złudzenia przypominają rzeczywiste elewacje. Wypełnia fasady obrazami scen rodzajowych ze współczesności, z przeszłości, przedstawieniami historycznymi i obrazami z pogranicza świata iluzji.

(więcej…)


Izabella Baykova „Subtelne stany umysłu”

bbMiedzy snem, a jawą, przenikające się dwa światy, prawe dotykalne linie graniczne stanów duszy w jej niematerialności i zmienności – takie odczucia doświadcza widz patrząc na te niezwykłe obrazy. Chłód realistyczny szepcze, to przecież tylko zszyte kawałki tkaniny, a przecież różne materiały subtelnie dobrane w fakturze i kolorystyce odcieni, połączone z wyjątkowymi umiejętnościami technicznymi twórcy tworzą niezwykłe epickie dzieła. (więcej…)Gerard Bonnet „Ogród intuicyjny” – „Jardin instinctif”

11.GBNatura to perspektywa otwarta na wieczność – „La nature, une perspective ouverte sur l’eternite” – Jedni rzeźbią, inni malują, jeszcze inni piszą, twórca „Jardin instinctif” swoje emocje zawarł w ogrodnictwie .  Przed 13 laty Gerarda Bonnet w samym sercu rezerwatu przyrody Grangettes, nad brzegiem Jeziora Lemańskiego w Szwajcarii założył swój inspirujący ogród . (więcej…)


Gaspard Delachaux „Człowiek/Ryba/Latający” Homme/Poisson/Volant

PierwszeŻyje własnym życiem nad brzegiem jeziora, na podobieństwo ryby, na podobieństwo człowieka, wykuta z bloku skalnego kamienna ryba z ludzkimi nogami. Ponadczasowe stworzenie wydobyte z kamienia będące w połowie drogi pomiędzy potworami-hybrydami z przyszłości i prehistorycznymi zwierzętami to jedna z rzeźb tak reprezentatywnych dla szwajcarski rzeźbiarza Gaspard Delachaux ( nadbrzeże jeziora Lemańskiego w Montreux Szwajcaria) (więcej…)


Marina Hermida „Opowiedzieć sny”

marina 2Marina Hermida urodziła się w Hiszpanii, ale od pełnoletniości mieszka w Szwajcarii. Tworzy od kilkunastu lat, zapytana o początek malowania, z uśmiechem odpowiada, że nigdy nie uczyła się malować, nie było w jej życiu na to czasu, od najmłodszych lat pracowała. Zaczęła malować kilkanaście lat temu,  po prostu przyszedł czas w jej życiu gdy malowanie stało się dla niej środkiem do wyrażenia uczuć, środkiem do komunikacji miedzy tym co w niej, a zewnętrznym światem. Używa różnych technik, najczęściej maluje nocą.  (więcej…)


Władysław Walczak Baniecki „Ciche Piękno” – Beauté Silencieuse

1Zanim poznałam malarstwo na szkle Pana Władysława, najpierw miałam okazję poznać twórcę, podczas odbywających się uroczystości na Zakopiańskiej Starówce. Wtedy jeszcze nie widziałam w oryginale jego obrazów, ale znałam je z opowiadań osób, które były zauroczone twórczością artysty. W odniesieniu do Jego malarstwa pojawiały się określenia: wyjątkowa kolorystyka, indywidualny charakter przedstawień tematycznych, urzekająco piękne. Z tych pierwszych spotkań zapamiętałam pogodną twarz artysty – górala, życzliwe spojrzenie oczu, w których migotały radosne iskierki światła. (więcej…)


Lawren Stewart Harris (Grupa Siedmiu)

1B.Lawren-S-HarrisArt Gallery of Ontario w Toronto, trzy dni z rzędu biegłam do galerii, stałam i patrzyłam… patrzyłam, nie mogłam się napatrzyć. Obsługa galerii przyglądała mi się ze zdziwieniem gdy tak codziennie przychodziłam i przed tym jego obrazami jak zaczarowana godzinami  stałam. Prostota piękna, siła koloru… wraz z patrzeniem jakbym to piękno w sobie na lata przyszłe zapamiętywałam. (więcej…)


Andrzej B. Krupiński „Każdy człowiek, element krajobrazu, zasługuję na uwagę”

Andrzej-B.KrupińskiAndrzej B. Krupiński, historyk sztuki UJ,  doktor nauk technicznych z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków PK, urodzony w Krakowie w 1941r. Postać, która jak średniowieczny czeladnik poprzez wskazówki swoich mistrzów,  poprzez podróżowanie poznaje świat, ludzi i ich problemy. Pasja do rysowania zrodziła się już w liceum ogólnym, gdzie jako jedyny w klasie  miał plus pięć z rysunku.  W trakcie studiów poznał wielu wybitnych profesorów z których wspomina szczególnie Prof. Adama Hofmana, któremu zawdzięcza zainteresowanie plastyką i sztuką. To właśnie On zaszczepił w  nim prowadzenie szkicownika. Zawsze powtarzał studentom: – „prowadźcie szkicowniki , rysujcie – usiądźcie na byle czym , byle gdzie , byle kiedy i rysujcie. Musicie wyrobić sobie widzenie przy pomocy oka i ręki”.  (więcej…)


Józef Mularczyk „Malarz Tatr”- „Tatras peintre”

JozefMularczykJózef Mularczyk – polski malarz ( 1916- 2009 ) wyjątkowy dokumentalista nieprzemijalnego piękna polskiego krajobrazu, a w szczególności tatrzańskiego krajobrazu i folkloru ziem górskich. W Zakopanym mieszkał w latach 1955-1975 i tutaj narodziły się jego „dożywotnie fascynacje góralszczyzna”, korzenie jego rodu sięgają Wołochów, tu pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara.  Swoje obrazy malował podczas wędrówek ze sztalugami po tatrzańskich szlakach, to jednocześnie „człowiek renesansu” który nie tylko uprawiał malarstwo, też projektował i budował meble, rzeźbił świątki i jako utalentowany skrzypek koncertował. (więcej…)